TIBET; BEFORE AND AFTER CHINESE INVASION

_ Seda Kervanoğlu Hay Sayı 47, Temmuz 2005

Amongst some interesting theories about the origins of Tibetans, the most striking one is that they may owe their origins to a group of Turkish tribesmen who are thought to have escaped from western Asia around 150 BC after a defeat by the fierce Hun people. There’s a certain link between Tibetans and Central Asian Turks, especially Tangut Turks and Monghols whom they shared borders for a long time. But there’s not much information about Tibetan history prior to arrival of Buddhism and the King Songsten Gampo, as those years are thought as dark ages.

Devamı...      

ÇİN İSTİLASINDAN ÖNCE VE SONRA TİBET

_ Seda Kervanoğlu Hay Sayı 59, Ekim 2005

Tibet'in ilk kralları Yarlung güney kasabasında, Bhutan sınırında yaşamıştır ve onlara Yarlung adı verilmiştir. Fakat en önemlileri, 19 yıl boyunca tahtta kalan kral, Songsten Gampo'dur (630-649 MS). O sadece bir savaşçı değil aynı zamanda iyi bir hükümdar ve bilgili bir adamdı. Songsten Gampo başkenti Yarlung'tan Lhasa'ya taşımış ve bugün Potala Sarayı'nın bulunduğu yerde bir kale inşa etmiştir. Başbakan Thonmi Sambhota ve onaltı öğrencisini Hindistan'a Budizm'le ilgili yazılar hakkında çalışmalar yapmaya göndermiştir.

Devamı...      

LONDRA YÜRÜYÜŞLERİ: WIMBLEDON – RICHMOND

_ Seda Kervanoğlu Hay Sayı 43, Haziran 2005

Dışarda pırıl pırıl bir güneş, masmavi bir gökyüzü. Uzun bir yürüyüşe çıkmak için ideal bir hava. – Son iki haftadır Londra’da dünyanın her tarafındaki insanlarda oluşturduğu yağmurlu ve nemli Londra önyargısından çok daha farklı bir hava seyrettiğine değinmeden edemeyeceğim. - Kahvaltı sofrasında Guardian gazetesinin edebiyat ekini okurken İngilizlerin meşhur deneme yazarı William Hazlitt’in bir yazısını okuyorum: Aşinalığın Verdiği Hazlar... Hazlitt bu yazısında yeni kitapları okumaktan nefret ediyorum. Tekrar tekrar okuduğum yirmi ya da otuz kitap var ve bunlardan başkalarını okumaya hiç isteğim yok diyor. Ölen yazarlara yaşayanlardan daha fazla güvendiğini söylerken, modern edebiyatın tozu, dumanı ve gürültüsüyle ölümsüzlüğün saf ve sessiz havasını karşılaştırıyor.

Devamı...      

LONDRA YÜRÜYÜŞLERİ: KOKULAR FESTİVALİ

_ Seda Kervanoğlu Hay Sayı 53, Eylül 2005

İster istemez kafamı çevirip bakıyorum. Kafasında Hint işi takkesi, uzun elbisesi ve şalvarımsı pantolonuyla orta yaşlı bir Pakistanlı bir diğerini selamlıyor. Doğu Londra’nın en canlı bölgelerinden biri Green Street’te sabah hayat insanların bir uçtan diğer uca bağırarak, birbirlerini kucaklayarak, sevgi dolu dileklerini paylaşarak selamlaşmasıyla başlıyor. Bu sahneye tanık olan hiç kimse Londra’da olduğunu düşünmez. Burası adeta Pakistan’ın Londra’daki uzantısı.

Devamı...