2014 Mart Seçimleri Toplumun Etik Çürümeyi Seçimidir

_ Bora Ercan

Bu yazı yazıldığında seçimin belirsiz sonuçları belirsizliğini hala daha koruyordu. Bu gidişle daha da koruyacak ve hiçbir zaman halkın iradesini yansıtmayacak 30 Mart 2014 seçimleri. Bu seçimler, toplumun bir kesiminin yolsuzluğa sırtını dönmesinin iktidara verdiği güven ortamında gerçekleştirildi. Bunca kanıta rağmen yolsuzluğa inanmayan iktidar kitlesi seçim hilelerine de inanmayacaktı.

Devamı...      

"Melankoli’’ Ye Foucault’ Dan Yararlanarak Bir Bakış

_ Gül Büyükbay

Imgeler ve sembollerle dolu şiirsel bir apokaliptik film olan Melankoli’nin ilk sekiz dakikası Wagner’in Tristan ve Isolde operasının I. Perde prelüdüyle ağır çekim tekniğiyle başlar-Wagner’ in bu operayı bestelerken Arthur Schopenhauer’ dan etkilendiği söylenir-. Opera ve filmin ortak noktaları; varoluş sorgusu, dizginlenemeyen cinsellik, mutluluğun olanaksızlığı ve evlenmek istemeyen bir gelin konularıdır. Bir güneş saati, Pieter Brugel’in Karda Avcılar tablosu, gökten düşen ölü kuşlar, Justine’in tekinsiz bakan yüzü, siyah bir atın düşüşü ve aradaki planlarda Samayolunun en parlak yıldızı kızıl Anteres’ in ardından Melankoli isimli dünyadan büyük bir gezegenin yaklaştığını görürüz.

Devamı...      

Feminizmin Ayrımcılığa Dönüşme İhtimali

_ Can Başkent

Bu memlekete feminizm getirme çalışmalarım, yıllar öncesinde bizatihi feminizan eleştiriler tarafından sekteye uğratılmıştı. Çünkü biyolojik bir fenomene dayanan bir ideolojiyi anlama çabasının biyolojiye sırt dönerek yapılamayacağını iddia etmiştim - hala iddia ediyorum. Bunun nedenleri açık. Evvela, bilim bir dogma değildir. Değişir, gelişir. Dolayısıyla ideolojik ve siyasi fikriyatımızı desteklemekte bilimsel bilgiyi kullanmak da, neden olmasın, faydalıdır, hiç olmazsa harekete dinamizm katar, meseleyi bilenlerle tartışmanızı sağlar, cehaleti alır. İktidar analizini yaparken, evrimsel verileri kullanmamak kadar saçma bir şey olabilir mi örneğin? Şiddetin ortaya çıkışını anlamak istiyorsanız antropolojiye sırtınızı dönebilir misiniz?

Devamı...      

Asya’da Coğrafya ve Travma

_ Ulas Basar Gezgin

“Asya! 4 milyarlık coğrafya! Kaç kişiyi yedin, bitimsiz savaşlarında? Onarılmaz yaralar açtın afetlerle, insanların bağrında” diyecektim; Asya, tanıklıkları kaydeden bir kamera olsa idi. O da bana “Behey, insan yavrusu! Var mı bir tane bile örselenme, insanın elinden çıkmayan? Kendi eder, kendi bulur insan. Benim suçum ne?!” diyecekti. Haklıydı, aslında toplumsal olmayan bir travma yoktu. Toplumun bir parçası olmanın kendisi, bir travma tek başına. Üstüne de, toplum tarafından tabaka tabaka ayrıksılanmış insan yavrusuna, doğal yıkımlarda bile, farklı farklı çekiyor terazi. Ötekileştirilmişlerin travması, çoğu zaman en ağırı oluyor.

Devamı...      

Karadeniz: Su imparatorluğu

_ Haluk Kalafat

“Buralarda kar üstüne kar yağar.” Kaçkarlar’ın karlı zirvelerinden birine bakarken Paşa Dede böyle diyor. Şiir gibi konuşuyor; dizeler dökülene kadar duraksıyor ve sonra vurgulu bir konuşma tutturuyor. Paşa lakap değil, nüfus kağıdında Paşa Ali Karagöz yazıyor. Ayder’in yukarılarında Avusor Yaylası’nda yaşıyor yazları. Kışları Çamlıhemşin’e iniyor. Koltuğunun altına sıkıştırdığı şiir dosyasıyla bizden hızlı tırmanıyor Kaçkar’ın eteklerine. Önümüzde Kemerli Kaçkar Zirvesi yükseliyor. Buzlar yol yol yaylaya doğru iniyor. Paşa Dede düz bir kayanın üzerine oturup, şiirlerini okuyor.

Devamı...      

Karnaval, Şenlik, Bayram ve Dans

_ Bora Ercan

İnsanoğlunun doğa olaylarıyla birebir ilişkisinin bir yansıması da baharın gelişini, yazın başlangıcını, gündönümlerini, bağbozumlarını toplumsal bir etkinlik, bir kutlama haline getirmesidir. Yerkürenin insan olan her yerinde, her çağda, her dönemde şenlikler müziklerle, danslarla, kurbanlarla, yemeklerle, içmeklerle kutlanagelir. Göçlerle, doğal afetlerle, savaşlarla, toplu din değiştirmelerle şenliklerin nedensellikleri değişse de içerikleri pek değişmemiş, temel mantık bireysel anlamda tiyatro oyunlarıyla bir katharsis yaşanması, toplumsal anlamda da sosyal aidiyetlerin kuvvetlenmesiyle bir iman tazelenmesidir.

Devamı...