Bitaraf’ın Muhteşem Dönüşü

_ Ayhan Ayteş

Abdestli neoliberal iktidarın son on yıllık siyasetinin asıl izleği toplumda Laik-İslamcı ayrımı üzerinden bir kutuplaşma yaratmaktı. Bu kutuplaştırma sürecinde karşıt tarafların dikkatle kolladığı kesim, ortadaki kararsızlardı. Kendilerini bu iki kutuptan birine dahil etmek istemeyenler, ne şeriat ne darbe diyen, bu tahakkümcü ikilemi reddeden ve siyasi önceliklerini tek bir toplumsal katmanın etnik, kültürel ya da inançsal haklar mücadelesiyle kısıtlamayıp daha geniş evrensel demokratik haklar ve özgürlükler zemininde tanımlayanlardı.

Devamı...      

Wall Street'ten Gezi'ye, Direnişi Anlamak

_ Can Başkent

Türkiye'de muhalif olmak insana bir rehavet veriyor. Herhangi bir anaakım gazeteye bakın, fikri ve siyasi olarak muhalif olacağınız, hatta muhalif olmanız gereken onlarca haber göreceksiniz. Bugünlerde devletin Lice'de yaptıklarından tutun da, GLBT onur yürüyüşüne dair homofobik tepkilere dek onlarca haber var gündemde. Dolayısıyla muhalefetin büyük bir mesaisinin egemenlerin yaptığını düzeltmeye çalışmakla harcandığını düşünüyorum. Buraya kadar her şey aşikar.

Devamı...      

Gezi Direnişi ve Yazarlar Forumu

_ Ulas Basar Gezgin

Gezi Direnişi, polisin fiili işgali sonucunda park forumlarına yöneldiğinden beri, bu park forumlarına ek olarak, meslek tabanlı forumlar da gerçekleştiriliyor. Avukatlar forumu ve oyuncular forumu gibi örneklerini görebileceğimiz bu yönelime 29 Haziran 2013 itibariyle Yazarlar Forumu da eklendi. Türkiye Yazarlar Sendikası’nın çağrısıyla, 29 Haziran 2013 günü saat 17:00’de, sendikanın önünde bulunan Yahya Kemal Parkı’nda (Barbaros, Beşiktaş) konuşulanları özetlemek değil amacımız. Bu yazıda, bunun yerine, yazarların bu süreçte ne tür katkılar sunabileceği sorusuna odaklanıyoruz.

Devamı...      

MEKTUP

_ Zelda Capulet

... ama şimdi, tüm olanların ardından, o “uyanmanın”  gerçek olduğundan emin değilim. bir labirente dönen uykunun içinde, rüyalardan, kabuslara geçip duruyoruz ve her şey gerçekliğini yitiriyor. bu uykudan çıkış yok sanki, ha ne dersin…  gözümüzün önünde gencecik çocukları öldürüp, memleketi soyup soğana çevirip, tüm kurumları işlevsiz hale getirip, kendilerinden olmayan herkesi yok sayıp, bizimle adeta dalga geçiyorlar; gözlerimizin içine baka baka ve yalanlar söyleyerek. ve en çok neye yanıyorum biliyor musun? hayallerimizi elimizden aldılar, sıradan keyiflerimizi, yaratma gücümüzü…

Devamı...      

Başka Taraflardan Bir Bakışla Gezi

_ Bora Ercan

Türkçe önden eklemeli dil bir değildir. Latin kökenli dillerde sözcüğü olumsuz yapan a öneki ile 12 Eylül 1980'den sonra apolitizasyon kelimesi sayesinde daha çok içli dışlı olduk. Buradaki konu, kitlelerin politikadan uzaklaştırılmaları değil soldan uzaklaştırılmasıydı. Darbenin asıl amacı da buydu, ancak askerler ayarı kaçırıp solu yok ederken sağ ideolojiyi o kadar beslediler, büyüttüler ki sonunda o ideolojinin yarattığı güçlü iktidar bugün en büyük destekçisi askerleri içeri tıktı çünkü en büyük destekçiler en büyük rakiplerdir aynı zamanda.

Devamı...      

İZİNSİZ GÖSTERİ'NİN 10 YILI

Geçen 10 yıl boyunca, yüzden fazla kişi yüzlerce yazı yazdı İzinsiz Gösteri'ye. Bazı konular, bazı kavramlar belki de ilk kez gündeme getirildi, işlendi, irdelendi. Her şeyin geçiciliğinde, hızında bir derinlikte olmaktı amaç. Gelinen noktadan geçmişe baktığımızda bunu görebiliyoruz. O yazılar hala daha kaynak olmaya devam ediyor.

Devamı...      

Galileo’nun Karısı

_ İzinsiz Gösteri

Bu basit çekirdek kurguya eşlik eden onlarca trajikomik öyküyle birlikte düşünüldü¬ğünde, “Galileo’nun Karısı”nın bir anımsama kitabı olduğu kolaylıkla söylenebilir. İster geçmişte kalsın isterse henüz yaşanmamış olsun, her öykü anlatılmak ister. Yaz¬dığı her metinde olduğu gibi, “Beckett ve Benjamin çevirmeni” Suat Kemal Angı’nın bu son metninde de yine Walter Benjamin ve şiir var. Ankara Kitaplığı’ndan mizah ve eleştiri dolu, üslubu ve içeriğiyle şaşırtıcı, içinde herkese yer olan ilginç bir roman. Umarız, gündelik yaşantımızı yakından ilgilendiren “Galileo’nun Karısı” okurların ilgisini çeker. Kışkırtıcı bir dille söylemek gerekirse. Çekse hiç fena olmaz.

Devamı...