“KENDİNİ TANIMAK: HER ŞEY ORADA BAŞLAR, ORADA BİTER”

_ İzinsiz Gösteri

"Bu konu biraz karışık. Nereden başlamalıyım, bilmiyorum. Mesela benim alanım tam olarak biyo-enerji, medyumluk ya da alternatif tıp konusu değil. Ben patolojinin nedenlerini arıyorum. Bazen insanların yaşadığı patoloji kendilerinden değil kozmostan gelir. Bunları saptayıp insan sağlığı için kullanmaya çalışıyorum. Örnek verecek olursak, ayın pozisyonu ve değişimleri insanlar ve onların biyo-ritmik frekansları üzerinde etkili olmaktadır. Binyıllardır bu evrensel bilgide bilinir ve insanlar bunu kullanır, hayatlarına uygularlar. Ayrıca manyetik alanlar da çok etkilidir. Ben İstanbul’daki 50 kilometrekarelik bir manyetik alanı keşfettim ve burada kullandığım metodun patentini aldım. Bunun nedenlerini ileride açıklayacağım."

Devamı...      

GROW YOUR OWN - ANGIOGENETIC BODY ADORNMENT

_ Prof. Norman Cherry

Conventionally and historically technology has been thought of as the practical application of scientific principles often, if not always, via the medium of engineering. For centuries that may well have been a fair, if loose, definition. For example, in the eighteenth century the application of certain aspects of chemistry and physics resulted in the discipline of metallurgy and this, used by engineers working in several fields, led to the Industrial Revolution.

Devamı...      

TECRİT BİR İNSANLIK SUÇUDUR

_ Nurettin Çalışkan

F tipi cezaevleri 2000 yılının ortalarında ülkenin gündemine girdi. Koğuş sistemini ortadan kaldırarak hücre sistemini getiren F-tipi cezaevlerinin yapımı sona erecek ve özellikle politik tutuklular bu cezaevlerine taşınacaktı. Yeni cezaevlerinin reklamını bizzat Adalet bakanı üstlenmişti. Özel turlarda cezaevlerindeki “temiz”, “bakımlı” ve “kullanışlı” tek kişilik hücrelerin tanıtımını yapıyordu televizyon kanallarında.

Devamı...      

ÖLÜM GELMİŞ CİHANE: İKİ ADET SKIP ÖLÜMÜ, 1969…

_ Emirhan Oğuz

Yükselen eşitlikçi siyah hareketin bütün kültürel alanlarda köktenci bireşimler üretmek üzere köklere döndüğü bu yıllar beyaz adamın da yavaş yavaş "dans etmeyi becermeye" başladığı yıllardır. Sorgulama, başkaldırı, baskı, direnme ve ölüm yılları. Köklerden blues çıkagelir. Eski esaret yıllarının siyah evliyaları tek tek keşfedilmeye başlanır. Bunlar arasında karmaşık gitar tekniği ve hemen fark edilir ses tonuyla ihtiyar Skip James'in ayrı bir yeri vardır.

Devamı...      

1933 YILINDAN BİR KİTAP: BUDDA

_ Bora Ercan

1930’lu yıllar gerek Türkiye için gerekse dünya için çalkantılı yıllardır. Birinci Dünya Savaşında yarım kalan paylaşım ve hemen sonrasında gelen ekonomik buhranlar Dünyayı yeni bir savaşa hazırlarken ülkemizde de 18.yüzyılın sonlarından itibaren ivmelenen ancak sonrasında İmparatorluğun parçalanmasıyla duran yenilenme hareketleri, kurulan genç devletle tamamlanmak üzereydi. Bu devrimlerden en etkili olanı şüphesiz harf devrimidir. 1928 yılında yapılmış olan harf devrimi kimi aydınlara göre bütün bir milleti bir gece okumasız yazmasız kılmak, kimi aydınlara göreyse çağdaş bir ulus olmanın gereğiydi. Bu tartışma günümüzde de sürüyor, ancak biz bu konuda şu an için nötral duralım asıl konumuza girelim.

Devamı...      

1. DİN FELSEFESİ YAZILARI 3: DİNSEL DİLİN YAPISI

_ Ali Rıza Arıcan

Geçen yazıyı Marksizm, Positivizm gibi insanlığa kurtuluş vaad eden düşünsel sistemlerin din ile olan ortak noktasını anarak bitirmiştim. Bu yazıya da aralarındaki farkı anlatarak başlayayım. Marksizm ve Positivizm gibi bütüncül sistemlerin dinden ayrılan en büyük farkları kullandıkları dildir. Bütün diğer felsefi paradigmalarda olduğu gibi bu ikisi de ortaya attıkları görüşü bir takım tarihsel, sosyolojik, hatta doğal-bilimsel kaynaklara dayandırarak savunmak zorundadırlar. Kısaca, doğrulama ilkesi diyebileceğimiz bu nokta bilimsel düşüncenin temellerinden birisini oluşturur.

Devamı...      

VEGAN KEMAN - 2

_ Can Başkent

"İmkansız vegan araçlar" kategorisine örnek olarak neden kemanı verdiğimiz, çeşitli noktalardan eleştirilebilir. Bu kategorinin diğer zorlayıcı örnekleri, taşıt lastikleri ve tıbbi ilaçlardır. Fakat, kemanın özgünlüğü bütünüyle gündelik hayat dışında olmasında yatmaktadır. Malum, ulaşım araçlarını kullanmadan yaşamak neredeyse imkansız; keza tıbbi ilaçların da piyasaya çıkmadan önce hukuki olarak hayvanlar üzerinde denenmesi gerekmekte.

Devamı...      

AVRUPA YAKASI RÜZGÂRI

_ Kubilay Akman

TV’de Avrupa Yakası, Ata Demirer ve Bülent Polat (Şesu) gibi dizinin “lokomotifi” denebilecek oyuncuların ayrılmasının ardından, beklenenin aksine daha geniş bir izleyici kitlesi ve artan beğeniyle izlenmeye devam ediyor. Dizinin başarısında, Gülse Birsel’in titiz bir çalışmayla, ince esprilerle kaleme aldığı senaryo, başarılı oyuncu kadrosu ve kaliteli reji anlayışı kadar izleyicinin aslında çok bilinçli bir tercihle ne tür bir dizi konsepti umduğunu ortaya koyması da etkili oldu. Avrupa Yakası’ndaki insanlık durumları Türkiye’nin mevcut halleriyle örtüştüğü, eleştirel bir tutumu düzeyli bir komedi tarzıyla buluşturduğu oranda daha çok TV izleyicisinin ilgi odağı haline geliyor.

Devamı...      

TAO TE CHING

_ Lao Tse

The Tao that can be trodden is not the enduring and unchanging Tao. The name that can be named is not the enduring and unchanging name. (Conceived of as) having no name, it is the Originator of heaven and earth; (conceived of as) having a name, it is the Mother of all things. Always without desire we must be found, If its deep mystery we would sound; But if desire always within us be, Its outer fringe is all that we shall see.

Devamı...