BİR MÜZİK VİDOESU: AUTECHRE - GANTZ GRAF, YÖNETEN ALEX RUTTERFORD

_ Mahir M. Yavuz

Öncelikle müzik videosunun veya videolu müziğin yakın geçmiş içinde hızla geçirdiği evrimden bahsetmekte fayda var. Müzik videosu ilk zamanlarında ‘söylenen’ bir şarkının performansını görselleştirmek için kaydedilen bir video iken, günümüzde şarkının söylenmesi veya bu söyleyişin performansı gibi bir durumdan söz etmek çok da mümkün olmadığı için ister istemez değişmiş, değişirken de kendine ait bir alt göstergebilim ve literatürü oluşturarak hareketli görüntü türlerinden biri haline gelmiştir.

Devamı...      

GIGER: ÜRPERTİCİ VE ŞİİRSEL

_ Kubilay Akman

İsviçre’nin küçük kenti Chur’da, muhtemelen 1940’lı yılların ikinci yarısında, orta yaşlı yerel eczacı evine bir ilaç firmasının promosyon olarak verdiği insan kafatasını getirir. Eczacının küçük oğlunu bu ürkütücü armağan baştan çıkaracaktır. Zaten karanlık, korkutucu ve tuhaf şeylere büyük ilgi duyan çocuğun dikkati bu kafatasının sembolize ettiği ölümcül temalar üzerinde odaklanır. Küçük yaşta, ailesiyle kaldığı evin kilerinde bir korku tüneli yapar. Mukavvadan iskeletlerin, canavarların ve cesetlerin yer aldığı bu tünele arkadaşlarını korkunun ve eğlencenin kaynaştığı dakikalar geçirmek üzere davet eder.

Devamı...      

JASPER JOHNS AND HIS ORDINARY THINGS

_ Bilge Aydoğan

As a painter, sculptor and printmaker, Jasper Johns (1930 - ) is one of the best-known American’s post-abstract expressionist. His familiar iconic symbols were hailed as essential progenitors of Pop Art and Minimalism. He had his first one-man exhibition in 1958 at the Leo Castelli Gallery and during the year 1961, his picture named “Gray Numbers” won the International Prize at the Pittsburg Biennale. He became famous in the art world almost overnight. With the description of Kirk Varnedoe: “He is given a grand moment in he sun as the man who comes on the stage in order to slay the demon of Pollock and Kline and De Kooning and open up space for Don Judd and Andy Warhol and Frank Stella, and follows.” (1)

Devamı...      

İKTİDAR HEP BE(N)DEN İSTER

_ Mustafa Murat Tatlı

İktidarın hoş karşılamadığı ya da gayrı ahlaki bulduğu kimi yakışık almaz ya da saldırgan ya da siyasi bağlamda düşünülürse militan arzular içe atılır, içselleştirilir. Lakin, iktidar dolayımıyla çirkinleştirilen ya da ‘insanlık-dışı’laştırılan bu arzular aslında gelmiş oldu yere geri gönderilir; bireyin bedenine yöneltilir. Bu aşırı Freudien şema, çirkin, abes yada insanlık-dışı olarak yaftalanmış arzulardaki iktidar pratiğini ya da bu biçimde nitelenen arzu-alanlarının iktidarın hükmedemediği direngen-artıklarla dolu olduğunu açığa çıkarır bir bakıma, bunu sarih kılar.

Devamı...      

ÇİN İSTİLASINDAN ÖNCE VE SONRA TİBET

_ Seda Kervanoğlu Hay

Tibet'in ilk kralları Yarlung güney kasabasında, Bhutan sınırında yaşamıştır ve onlara Yarlung adı verilmiştir. Fakat en önemlileri, 19 yıl boyunca tahtta kalan kral, Songsten Gampo'dur (630-649 MS). O sadece bir savaşçı değil aynı zamanda iyi bir hükümdar ve bilgili bir adamdı. Songsten Gampo başkenti Yarlung'tan Lhasa'ya taşımış ve bugün Potala Sarayı'nın bulunduğu yerde bir kale inşa etmiştir. Başbakan Thonmi Sambhota ve onaltı öğrencisini Hindistan'a Budizm'le ilgili yazılar hakkında çalışmalar yapmaya göndermiştir.

Devamı...      

DÜŞKRONİZE

_ Gürkan H. Kılıçarslan

Saat dokuz olmak üzereydi. Her salı olduğu gibi canlı sunacağım programın hazırlıkları içinde yayın odasında yerimi almıştım. Radyoda benden başka sadece pek çok programın sunuculuğunu ve yayın odasının teknisyenliği yürüten, aynı zamanda bana yardımcı olan Murat vardı. Onunla bu radyo programı sayesinde tanışmıştım. İyi bir ikili olmanın ötesinde iyi de dost olmuştuk. Bununla beraber iyi bir ikili olmamız sayısız yayın hatası yapmamıza engel değildi.Ben kısa hikayelerimi mikrofona okurdum. Arada sırada nadiren bir gece önce yazmış olduğum metinlerin dışına çıkardım. Murat sıraladığım şarkıları yayına girerdi. Aramızda bir camekan bulunurdu. Kulaklarımda kocaman bir kulaklık takılıydı. Elbette aradaki camekana rağmen mikrofon ve kulaklık aracılığıyla konuşabiliyorduk.

Devamı...      

COOLEST FILMS FROM CROATIA AND AROUND THE WORLD

_ Kubilay Akman

International Experimental Film and Video Festival, 21-25/09/2005 once again proved that Zagreb is a leading cadidate to be one of the most important art centers in Europe. The Croatian art audience had the chance of seeing coolest experimental films from different countries range from Croatia, France, UK to Australia and Japan. Especially The Japanese Retrospective was one of the most exciting experiences during the festival. Peter Tscherkassky: "Instructions for a Light and Sound Machine", Andrés Denegri: "Uyuni" and Kazuhiro Goshima: "z-reactor" won the three-equal award of the festival. David Russo won the audience award with "Pan with us" and Nicolas Provost had "the special mention" with "Papillon d'amour" from the Association 25 fps. The jury especially credited the works: "Play", Matthias Müller & Christoph Girardet; "Warning, Petroleum Pipeline", Jan van Nuenen and "Pan with us" by David Russo.

Devamı...      

ODTÜ’DE BAĞIMSIZ ÖĞRENCİ HAREKETLERİ VE BİR DENEYİM

_ Bora Ercan

1980 sonrası başta gençlik ve öğrenci örgütlenmesi olmak üzere muhalif örgütlenmeler yoğun baskılar nedeniyle büyük zorluklar altında yapılmıştır. Oluşumların yasal olması dahi polis baskı(n)larını engellemiyordu, değil yönetici olmak derneğin bir üyesi olmak bile neredeyse bir cesaret işiydi. 1980 darbesiyle başlayan Türkiye halkının örgütlenme sorununun bugün hala daha aşılmamış olmasının en büyük nedeni bu değil mi?

Devamı...